Idealna siedziba dla firmy

Na początku należy podkreślić, że właściwie nie istnieje doskonała siedziba dla żadnej firmy, bo każde przedsiębiorstwo boryka się z pewnymi problemami związanymi z lokalizacją lub siedzibą firmy. Poza tym, każda działalność gospodarcza jest inna i ma inne potrzeby.

Firmy, które oferują swoje towary czy usługi klientom indywidualnym muszą być dla nich jak najbardziej dostępne, dlatego powinny wybierać siedziby, które będą przyciągać klientów. Muszą być przyjemne, estetyczne, funkcjonalne – sprawiać, żeby chciało się w nich zostać jak najdłużej, bo im więcej czasu klient spędzi w sklepie, tym więcej kupi, im lepiej kobieta będzie się czuła w salonie kosmetycznym, tym częściej będzie do niego wracała. Najlepszymi lokalizacjami dla małych sklepów spożywczych są duże osiedla mieszkaniowe, bo Polacy nadal lubią kupować w spożywczakach, warzywniakach i mięsnych a nie tylko w wielkich hipermarketach. Wszystkie instytucja finansowe, banki, kancelarie a nawet gabinety stomatologiczne i prywatne kliniki szukają miejsca na swoją siedzibę w centrach miast lub przynajmniej na osiedlach o dużym zagęszczeniu mieszkańców.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja dużych firm zajmujących się produkcją. Bez względu czy jest to produkcja lekka, czy ciężka, przeważnie wymaga dość dużej przestrzeni potrzebnej do maszyn produkcyjnych, stanowisk pracowniczych, biur oraz magazynów. Ponieważ w centrach miast nie ma na to warunków a grunt jest bardzo drogi, hale produkcyjne oraz magazyny buduje się na przedmieściach. To znacznie bardziej ekonomiczne rozwiązanie, ale wymaga zapewnienia doskonałej logistyki, dobrych dróg, połączeń kolejowych, autobusowych a czasem nawet lotniczych, jeśli firma ściśle współpracuje z zagranicznymi kontrahentami. Trzeba pamiętać także o pracownikach, którzy codziennie muszą dojeżdżać do pracy. Odpowiednia ilość miejsc parkingowych, dowozy pracowników mieszkających kilkadziesiąt kilometrów od miejsca pracy są niezbędne.

Hale produkcyjne i magazyny muszą być przede wszystkim funkcjonalne i dopasowane do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest zbudowanie parku logistycznego od podstaw, bo obiekty, które już istnieją przeważnie nie spełniają kryteriów wymaganych do produkcji określonego towaru. Built to suit to technologia budowania hal i magazynów pod kątem konkretnego przedsiębiorstwa. Te obiekty są nie tylko idealnie przystosowane do wymagań produkcji i magazynowanie. Mogą być także przyjazne środowisku. Na przykład firma Goodman projektuje i buduje magazyny, które zbierają wodę deszczową do zbiorników a następnie wykorzystują ja do ochładzania hal, co oszczędza energię, którą trzeba zużyć do używania klimatyzacji.

--
O autorze Artykuł pobrany z serwisu: artykulis.pl