Księga Przychodów i Rozchodów to rejestr przychodów i rozchodów z dokonanych przez firmę transakcji, np. ze sprzedaży lub zakupu materiałów. Księga ta pozwala na rozliczenie się z urzędem skarbowym. Muszą ją prowadzić osoby, które prowadzą działalność gospodarczą i nie przekroczyły 800 000 euro. Taka suma zobowiązuje do prowadzenia ksiąg rachunkowych, czyli pełnej księgowości. Księga Przychodów i Rozchodów jest księgowością uproszczoną i w uproszczony sposób pozwala ewidencjonować operacje firmy.
Księgę Przychodów i Rozchodów powinny prowadzić: osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych i spółki partnerskie, które nie są objęte obowiązkiem prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz które nie robią tego dobrowolnie.
Księgę Przychodów i Rozchodów mogą prowadzić dodatkowo osoby prowadzące działalność gospodarczą na podstawie umów agencyjnych lub umów zleceń, osoby prowadzące działy specjalne produkcji rolnej oraz duchowni, którzy zdecydowali się nie płacić ryczałtu.
Księgi Przychodów i Rozchodów natomiast nie mogą prowadzić osoby opłacające podatek dochodowy w formach zryczałtowanych, osoby oferujące przewóz osób i towarów z wykorzystaniem koni, adwokaci wykonujący swój zawód w zespole adwokackim oraz osoby, które trudnią się sprzedażą środków trwałych, po likwidacji działalności gospodarczej.
Księgę Przychodów i Rozchodów należy prowadzić rzetelnie, czyli na podstawie dowodów księgowych – faktur – potwierdzających dokonane operacje. Ważna jest również terminowość, czyli zapisywanie wszystkiego w czasie rzeczywistym. Poza tym KPiR należy prowadzić w języku polskim oraz polskiej walucie. Trzeba zwrócić szczególną uwagę na poprawność rachunkową (brak błędów w obliczeniach) oraz ortograficzną. Ważne, aby zapisy były czytelne.
Księga Przychodów i Rozchodów składa się z siedemnastu kolumn. Kolumna 1 zawiera liczbę porządkową. Kolumna 2 to data zdarzenia gospodarczego. Kolumna 3 zawiera numer dowodu księgowego. Kolumny 4 i 5 zawierają dane kontrahenta. Kolumna 6 to miejsce na opis zdarzenia gospodarczego. Kolumna 7, 8 i 9 to informacje dotyczące przychodu. Kolumna 10 dotyczy zakupu towarów. Kolumna 11 zawiera koszty uboczne zdarzenia gospodarczego. Kolumna od 12 do 15 zawiera informacje o wydatkach. Kolumna 16 jest przeznaczona na inne sprawy gospodarcze, a kolumna 17 to miejsce na uwagi.
Prowadzenie Księgi Przychodów i Rozchodów można powierzyć księgowej lub biurowi rachunkowemu. Można też wykorzystać programy internetowe, które ułatwiają samodzielne prowadzenie KPiR.
--
O autorze
gosia
Artykuł pobrany z serwisu: artykulis.pl